2022 - DeWalt Scorpion National Championships in association with Craftinsure

Looe Sailing Club

Results are provisional as of 16:37 16:00 31/07/2022

Super Veteran Crew Age Group

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Boat Name Helm Crew Club Fleet R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st 2052 Heart of Glass Rob Cage John Reay Thames Sailing Club Gold 26.0 (75.0 DNF) 11.0 19.0 19.0 (75.0 DSQ) 1.0 12.0 15.0   253.0 103.0
2nd 1929 L'Espirit deTurnip Mick Greenland Nick Lightbody Sheppy SC / Hunts SC Silver (75.0 DNC) (75.0 DNC) 61.0 44.0 54.0 37.0 43.0 43.0 46.0   478.0 328.0
3rd 1940 Spitfire Summer Nigel Denchfield Christopher Clarke Grafham Water SC Bronze (75.0 DNC) (75.0 DNC) 59.0 54.0 52.0 59.0 60.0 61.0 51.0   546.0 396.0

Veteran Crew Age Group

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Boat Name Helm Crew Club Fleet R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st 2044 Tallulah Steve Walker Jerry Hannabuss Pennine SC Gold 11.0 10.0 9.0 8.0 12.0 23.0 27.0 (31.0) (28.0)   159.0 100.0
2nd 2048 Liquid Spirit Chris Yates Dave Barker Independent Silver 27.0 (75.0 DNC) 18.0 16.0 23.0 25.0 (50.0) 44.0 44.0   322.0 197.0
3rd 1937 The Bee's Knees Myles Jackson Bill Jackson Llandegfedd SC Silver 35.0 (75.0 DNC) (75.0 DNC) 38.0 40.0 34.0 12.0 38.0 75.0 DNC   422.0 272.0
4th 1943 Blue Moon John Mursell Matthew Palmer Castle Cove SC Gold (75.0 DNC) (75.0 DNC) 75.0 DNC 75.0 DNC 75.0 DNC 15.0 22.0 25.0 31.0   468.0 318.0
5th 2032 Shady Lady Steven Mitchell Polly Mitchell Hooe Point SC Silver (75.0 DNC) (75.0 DNC) 49.0 51.0 75.0 DNC 49.0 19.0 30.0 75.0 DNC   498.0 348.0
6th 2049 Guinevere David Snutch Nick Orgles Notts County SC Bronze 43.0 (75.0 DNC) 51.0 47.0 44.0 44.0 (75.0 DSQ) 59.0 75.0 DNC   513.0 363.0
7th 2011 Must Try Harder Paul McHenry John Harlow Notts County SC Bronze (75.0 RET) (75.0 DNC) 56.0 55.0 51.0 58.0 56.0 60.0 55.0   541.0 391.0
8th 1928 Ozone Friendly Chris Ransome Andy Hough Queen Mary SC Bronze (75.0 DNC) (75.0 RET) 75.0 DNF 62.0 75.0 DNF 75.0 DNC 61.0 64.0 58.0   620.0 470.0
9th 1900 Just Dreaming Paul Beacon Kelvin Kirkham Porthpean SC Bronze (75.0 RET) (75.0 DNC) 55.0 75.0 DNC 75.0 DNC 75.0 DNC 75.0 DNC 75.0 DNC 75.0 DNC   655.0 505.0

Youth Crew Age Group

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Boat Name Helm Crew Club Fleet R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st 1850 Cream Cracker Chris Turner Ollie Fellows Lyme Regis SC Gold 8.0 8.0 (39.0) 10.0 5.0 12.0 21.0 14.0 (27.0)   144.0 78.0
2nd 205 TBA Angus Hemmings Fraser Hemmings Independent Gold 17.0 (75.0 DNC) 8.0 20.0 (22.0) 16.0 8.0 15.0 13.0   194.0 97.0
3rd 1969 Water Please Chris Martin John Tailby Notts County SC Gold 13.0 15.0 27.0 (28.0) 11.0 20.0 (30.0) 27.0 21.0   192.0 134.0
4th 2029 Jac Y Ddraig Goch Richard Jones Matthewe Rayner Llandudno SC Silver (75.0 DNC) (75.0 RET) 22.0 13.0 15.0 38.0 46.0 46.0 33.0   363.0 213.0
5th 2001 Zephr Malcolm James Jake Willars South Cerney SC Silver 38.0 28.0 26.0 30.0 31.0 40.0 (41.0) 41.0 (45.0)   320.0 234.0
6th 1947 Angel Dust Karl Jones Shelly Jones Llandudno SC Bronze (75.0 DNC) (75.0 DNC) 75.0 DNC 75.0 DNC 75.0 DNC 75.0 DNC 75.0 DNC 75.0 DNC 75.0 DNC   675.0 525.0

Junior Crew Age Group

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Boat Name Helm Crew Club Fleet R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st 1931 The Business Kevin Gosling Esther Boudler Sidmouth SC Gold 46.0 (75.0 DNC) (75.0 DNC) 39.0 33.0 35.0 52.0 37.0 29.0   421.0 271.0
2nd 1936 Bottyburp The Barbarian Simon Holden Jibriel Bostan King George SC / Island Barn SC Bronze 32.0 24.0 48.0 (59.0) (75.0 DNS) 47.0 55.0 52.0 53.0   445.0 311.0
3rd 1997 Peaches Richard Mason Samantha Mason Notts County SC Silver (75.0 DNC) (75.0 DNC) 75.0 DNC 75.0 DNC 75.0 DNC 75.0 DNC 75.0 DNC 75.0 DNC 75.0 DNC   675.0 525.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com